Paint Solution
| Finish | Semi-Glossy |
|---|---|
| Color | Green, Grey |
| Applied over | Mortar, concrete |
| Components | 1 |
| Volume solids | 88±3% |
| Recommended dry film thickness | 1mm |
| Coats | 1~2 |
| Recommended Coverage | 1.6Kg/㎡ (@ D.F.T. 1mm) Allow for application losses and surface irregularities. |
| Drying Time(25℃) | 12~24hours |
| Dry time for recoating(25℃) | After 1~3days |
| Diluent | Urethane1000 Thinner |
| Shelf Life | 6months(When stored indoors at 5~35℃) |
| Packing Unit | 18L (18kg), 4L (4kg) |
Used on concrete, block and brick that require waterproof property
| Finish | Semi-Glossy |
|---|---|
| Color | Green, Grey |
| Applied over | Mortar, concrete |
| Components | 1 |
| Volume solids | 88±3% |
| Recommended dry film thickness | 1mm |
| Coats | 1~2 |
| Recommended Coverage | 1.6Kg/㎡ (@ D.F.T. 1mm) Allow for application losses and surface irregularities. |
| Drying Time(25℃) | 12~24hours |
| Dry time for recoating(25℃) | After 1~3days |
| Diluent | Urethane1000 Thinner |
| Shelf Life | 6months(When stored indoors at 5~35℃) |
| Packing Unit | 18L (18kg), 4L (4kg) |