Paint Solution
| Finish | Semi gross |
|---|---|
| Color | Each color |
| Surface | Concrete, Cement mortar |
| Components | 2 |
| Volume solids | 91.5±3% |
| Recommended dry film thickness | 3mm |
| Coats | 1~2 |
| Mix ratio (Weight) | A part : B part = 3 : 1 |
| Theoretical coverage | 4.61kg/㎡ (D.F.T : 3mm) * Consider Loss and surface condition. |
| Tensile Strength(N/㎟) | over 2.5 |
| Elongation(%) | over 450 |
| Hardness(shore A) | 60±10 |
| Shelf Life | 6 months (When stored indoors at 5~35℃) |
| Packing Unit | 22kg |
Indoor and outdoor floor for walking playground, stadium, etc
| Finish | Semi gross |
|---|---|
| Color | Each color |
| Surface | Concrete, Cement mortar |
| Components | 2 |
| Volume solids | 91.5±3% |
| Recommended dry film thickness | 3mm |
| Coats | 1~2 |
| Mix ratio (Weight) | A part : B part = 3 : 1 |
| Theoretical coverage | 4.61kg/㎡ (D.F.T : 3mm) * Consider Loss and surface condition. |
| Tensile Strength(N/㎟) | over 2.5 |
| Elongation(%) | over 450 |
| Hardness(shore A) | 60±10 |
| Shelf Life | 6 months (When stored indoors at 5~35℃) |
| Packing Unit | 22kg |