Paint Solution
| Finish | Flat |
|---|---|
| Color | Green, Grey |
| Applied over | Mortar, concrete |
| Components | 1 |
| Volume solids | 50±3% |
| Coats | 2~3 |
| Recommended Coverage | 2.45Kg/㎡ (@ D.F.T. 1mm) Allow for application losses and surface irregularities. |
| Dilution ratio | Within 5%(Paint volume ratio) |
| Diluent | Water |
| Shelf Life | 6months(When stored indoors at 5~35℃) |
| Packing Unit | 18L(18kg), 4L(4kg) |
Used on concrete, block and brick that require waterproof property
| Finish | Flat |
|---|---|
| Color | Green, Grey |
| Applied over | Mortar, concrete |
| Components | 1 |
| Volume solids | 50±3% |
| Coats | 2~3 |
| Recommended Coverage | 2.45Kg/㎡ (@ D.F.T. 1mm) Allow for application losses and surface irregularities. |
| Dilution ratio | Within 5%(Paint volume ratio) |
| Diluent | Water |
| Shelf Life | 6months(When stored indoors at 5~35℃) |
| Packing Unit | 18L(18kg), 4L(4kg) |