Paint Solution
| Finish | Gloss |
|---|---|
| Color | Light Green, Grey, Etc |
| Surface | Concrete, Cement |
| Components | 2 |
| Volume solids | Approximately 95±3% |
| Recommended dry film thickness | 1~3 ㎜ |
| Coats | 1~2 |
| Mix ratio (Weight/Volume) | 1.5 : 1(wt) |
| Theoretical coverage | 1.54kg/㎡ (Dry film thickness is 1㎜) |
| Diluent | Don’t diluent |
| Shelf Life | 6months (When stored indoors at 5~35℃) |
| Packing Unit | Approximately 10L [9kg / 6kg] |
Interior floor coverings for parking lots, offices, restaurants, hospitals, factories, laboratories, etc.
| Finish | Gloss |
|---|---|
| Color | Light Green, Grey, Etc |
| Surface | Concrete, Cement |
| Components | 2 |
| Volume solids | Approximately 95±3% |
| Recommended dry film thickness | 1~3 ㎜ |
| Coats | 1~2 |
| Mix ratio (Weight/Volume) | 1.5 : 1(wt) |
| Theoretical coverage | 1.54kg/㎡ (Dry film thickness is 1㎜) |
| Diluent | Don’t diluent |
| Shelf Life | 6months (When stored indoors at 5~35℃) |
| Packing Unit | Approximately 10L [9kg / 6kg] |